[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 11، شماره 1396 - ( مقالات پوستری کنفرانس پانزدهم 1396 ) ::
جلد 11 شماره 1396 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شناخت معلمان ریاضی دوره‌ی دوّم متوسطه شهرستان اهواز از مثال ریاضی و نحوه ی بکارگیری آن در معرفی یک مفهوم ((سال تحصیلی 96- 95))
عبدالامیر عباس زاده ، جابر عامری
چکیده:   (753 مشاهده)
      درک و تصور معلمان از مثال ،بر استفاده آنان از مثال در تدریس ریاضی اثر گذار است.مثال یعنی هرچیز قابل استفاده به عنوان یک ماده خام اولیه که در درک ارتباطات ،مفاهیم ،ساختارها ،استنتاج و تعمیم به کار می رود .این تحقیق از نوع کیفی پیمایشی است. جامعه آماری این تحقیق را معلمان ریاضی شهر اهواز در سال تحصیلی 96- 95 که در زمان انجام پژوهش ، به تدریس ریاضی اشتغال داشته و دارای حداقل 7 سال سابقه­ی تدریس بودند، انتخاب شدند. از بین جامعه­ی آماری نمونه ای با حجم60 نفر به روش نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب شد.نتایج بدست آمده نشان می دهد که معلمان به ضرورت استفاده از مثال آگاهند ،ولی فضای مثال آنها به قدر کافی توسعه یافته نیست. در مورد زمینه های کاربردی مثال، بیشتر معلمان اشاره کرده اند که مثال ها را در  تدریس، اثبات و استدلال ، مفهوم سازی ، ایجاد انگیزه ، حل مسئله و ساخت پیش زمینه های لازم برای ارائه­ی مفهوم به کارمی گیرند.
واژه‌های کلیدی: معلمان ریاضی، مثال ریاضی، تولید مثال، مثال آموزشی
متن کامل [DOC 143 kb]   (19 دریافت)    
نوع مطالعه: علمی - پژوهشي | موضوع مقاله: معیارهای انتخاب معلمان برای آموزش ریاضی و ارتقای دانش حرفه ای آنان
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML     Printدوره 11، شماره 1396 - ( مقالات پوستری کنفرانس پانزدهم 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
کنفرانس های آموزش ریاضی ایران وابسته به اتحادیه انجمن های معلمان ریاضی ایران ::::::union:::::: Iranian Mathematical Education Conference
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3846