ریاضی دهم هنرستان_درصد و کاربردهای آن

پایگاه جامع آموزش ریاضی ایران برای شما بهترین امکانات را فراهم کرده تا این بخش آموزش مجازی ریاضی دهم هنرستان_درصد و کاربردهای آن را به بهترین شکل ممکن برای دانش آموزان سراسر کشور جهت برابری آموزشی و رشد تحصیلی همه ی هم وطنان فراهم سازد.ما آمده ایم تا درس ریاضی را به بهرین شکل ممکن و کاملا رایگان ارائه دهیم.

اهداف:

  • در ریاضیات، به هر یک صدم از هر چیزی درصد گفته می شود از این قسمت نمونه سوال هایی مطرح می شود و حل میکنیم. و درصد تغییر به صورت کامل آموزش داده می شود.
  • هرگاه هر چیزی در اثر رشد در اندازه آن تغییر صورت گیرد در این صورت با درصد تغییر سر کار خواهیم داشت در واقع اندازه تغییر هر چیز را درصد تغییر آن می نامند.

این بخش ریاضی دهم هنرستان_درصد و کاربردهای آن

کاربردهای درصد در زندگی روزمره

مقایسه کسرها


برای ساده تر شدن مقایسه می توان کسرها را به درصد تبدیل کرد که به خصوص زمانی که کسرها هم مخرج نیستند بسیار مفید است.

به عنوان مثال علی 3/5 و مهدی 5/8 پیتزای خودشان را نوش جان کرده اند، کدام یک بیشتر غذا خورده است؟ برای پاسخ به این سوال هر کسر را جداگانه در 100 ضرب و تقسیم می کنیم که برای علی 60 درصد و برای مهدی 62.5 درصد خواهد بود، به عبارت دیگر مهدی غذای بیشتری خورده است.

پیدا کردن درصد افزایش یا کاهش


این مورد اهمیت ویژه ای در تحلیل ها و مقایسه عملکردها و پیشرفت ها دارد.

مثلا مینا در آزمون بین دوره ای امتیاز 310 از 500 و در فینال امتیاز 430 از 500 کسب کرده است، می خواهیم ببینیم او در فینال نسبت به میان دوره چقدر رشد یا کاهش داشته است.

مسلما امتیاز مینا در فینال افزایش یافته، برای بیان درصد رشد 310 را از 430 کم کرده و عدد آن را با مخرج 500 در 100 ضرب و تقسیم کنید و جواب حاصل 24 درصد خواهد بود.

محاسبه مالیات


بسته به منطقه ای که زندگی می کنید ممکن است لازم باشد مالیات فروش اجناسی که خریداری می کنید را بپردازید. مالیات فروش به هزینه ای گفته می شود که به قیمت اقلام مختلف اضافه و مبلغ آن همواره به صورت درصد بیان می شود.

فرض کنید در منطقه ای زندگی می کنید که مالیات فروش 8 درصد است و یک کالای 55000 تومانی خریداری کرده اید، برای این که مبلغ کل کالا را بپردازید باید بدانید 8 درصد 55000 تومان چقدر است.

برای این کار 8/100 را در 55000 تومان ضرب کرده و عدد به دست آمده که 4400 تومان است مقدار مالیات شما به ازای این جنس را مشخص می کند.

تخفیف دیجی کالا:  آموزش مجازی ریاضی هشتم_چند ضلعی ها

تخفیف ها


یکی از دوست داشتنی ترین کاربردهای درصد را معمولا می توان روی درب فروشگاه ها و اجناس مختلف و برای بیان تخفیف ها مشاهده کرد.

حتما برای تان پیش آمده هنگام خرید متوجه شوید به کالای مورد نظرتان تخفیف مثلا 20 درصدی خورده است یا شاید با استفاده از کوپن می توانید از تخفیف 30 درصدی استفاده کنید.

تخفیف معمولا درصدی از قیمت اصلی را نشان می دهد که هنگام پرداخت مبلغ کالا از آن کم می شود.

مثلا پیراهنی 60000 تومان قیمت دارد و 20 درصد تخفیف خورده است، برای این که بدانید چقدر از پول شما صرف خرید آن می شود باید 20/100 را در 60000 ضرب کرده و 12 هزار تومان تخفیف بگیرید.

درک چقدر و چه تعداد با استفاده از درصد


کار کردن با درصد به ما در محاسبه دقیق مقدار آن چه درباره اش صحبت می کنیم کمک می کند.

مثلا خواهرتان 60 درصد حقوق خود را صرف کارهای غیر ضروری می کند، به عبارت دیگر 60 تومان از هر 100 تومان درآمدش را بی مورد خرج می کند، برای این که بفهمید این درصد چه مقدار از حقوقش را تشکیل می دهد عدد درآمدش را در 60/100 ضرب کرده و مقدار آن به دست می آید.

سایر کاربردهای درصد


از درصد در متون و اسناد مختلف در زمینه های گوناگون همچون سلامت، جغرافیا، تاریخ، آمار و غیره که به مقایسه موارد مختلف می پردازند به وفور استفاده می شود
با کمک درصد می توان داده های بزرگ را با دقت بالا و در مدت زمان کمی آنالیز کرد
درصدها در دوره انتخابات نقش مهمی در درک چگونگی رقابت میان کاندیداهای مختلف دارند
بیشترین میزان استفاده از درصد در بخش تجارت است، مثلا در زمینه هایی همچون بیان سود و ضرر و بسیاری از موارد دیگر از درصد استفاده می شود


درصد برای دولت و نظرسنجی ها اهمیت زیادی دارد و با استفاده از آن می توان فهمید چه تعداد از مردم با طرحی موافق یا مخالف هستند، همچنین برای تصویب لایحه و طرح های مختلف در مجلس لازم است حداقل درصد خاصی از نمایندگان با آن موافق باشند.
درصد راه خوبی برای نمایش داده ای عددی به ساده ترین روش ممکن است.
درصد اطلاعات خوبی درباره افزایش جمعیت تمدن ها، شهرنشینی و افزایش تولید به ما می دهد.

بازدیدها: 6

تماس با ما

جهت ثبت پیشنهاد و یا انتقاد با شماره 09164719853 در تماس باشید

2 thoughts on “ریاضی دهم هنرستان_درصد و کاربردهای آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *