عجایب خاص عدد صفر

عجایب خاص عدد صفر ،عدد صفر نشان‌دهنده عدم وجود هر چیزی است. عدد صفر عدد بسیار مهمی در سیستم زندگی ما است. در برنامه‌نویسی عدد صفر یکی از اجزای مهم و اصلی کار است؛ درواقع صفر در بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره ما نقش دارد با یک صفر ۲ هزار تومان ما به ۲۰ هزار تومان تبدیل می‌شود.

صفر عدد بسیار مهمی در ریاضیات است. با جمع‌کردن هر عددی با صفر همان عدد به دست می‌آید.۳+۰=۳صفر ازنظر جایگاه در هسته مرکزی جبر و حساب قرار دارد. در محور اعداد صفر حدفاصل اعداد منفی و اعداد مثبت است که همین موضوع باعث اهمیت دوچندان عدد صفر شده است.

عدد 0 و كلمه ي صفر از كجا آمده است


«نموراريوس» در قرن سيزدهم كلمه ي الصفر را به صورت «سيفرا» وارد زبان آلماني كرد . اين كلمه بعد ها به صورت «زفيروم» وارد زبان لاتين شد و سپس يه صورت «زورو» در زبان ايتاليايي جا گرفت.. و سرانجام در زبان انگليسي به zero تبديل شد.، كه همه آن را مي شناسيم .


صفر در رياضيات ويژگي هاي زيادي دارد. مثلا با هر عدد آن را جمع كنيم حاصل همان عدد مي گردد . در بين اعداد حسابي كوچكترين آن هاست و بلافاصله بعد از آن يك شروع مي شود. صفر را از هر عدد كم كنيم ،تفاضل همان عدد مي شود . و اگر دو عدد مساوي را از هم كسر نماييم به حاصل صفر مي رسيم. صفر را در هر عدد ضرب كنيم حاصل صفر مي گردد . جز حاصلضرب صفر در بي نهايت كه مبهم است. همان طور كه اگر بي نهايت را از بي نهايت كم كنيم تفاضل مبهم مي شود . و عددي را نمي توان به صفر تقسيم كرد .

عجایب خاص عدد صفر

كه اين كار ممتنع است ، زيرا عددي نمي توان يافنت كه حاصلضرب آن در صفر عددي غير از صفر باشد. . همين طور خارج قسمت صفر بر صفر نيز مبهم خواهد بود . زيرا خارج قسمت را هر عددي انتخات كنيم فرق نمي كند و حاصلضرب آن در مقيسوم عليه مساوي صفر مي شود. طبق تعريف اگر هر عدد را به توان صفر برسانيم ، حاصل 1 مي شود . اما در مورداينكه صفر را به توان صفر برسانيم نتيجه چه خواهد بود نظر برخي رياضيدانان اين است كه حاصل 1 مي شود ، ولي برخي ها نيز آن را قبول ندارند و د رضمن نمي دانند كه پاسخ آن چه مي شود؟

همان طور كه در بالا گفتيم صفر مايه ي پيشرفت رياضي بوده است . وچون در حساب يونانيان و روميان صفر وجود نداشته است ، همين عدم آن سبب شد رياضيات آن زمان در مقايسه با سطح ساير علوم تعريفي نداشته باشد. براي اينكه ارزش صفر را بدانيد كافي است كه يك لحظه فكر كنيد كه صفر در رياضيات وجود ندارد . با صرف نظر كردن از اشكالات بزرگي كه در موارد زياد حاصل مي شود ، آيا شما مي توانيد فقط به اين پرسش پاسخ دهيد : ما عدد 806 را چگونه مي نوشتيم؟ چگونه؟

تخفیف دیجی کالا:  10 راهکار برای یادگیری ریاضی

راز جادویی تقسیم عدد بر صفر!


از وقتی که یادمان می آید صفر همیشه در ابتدای اعداد وجود داشت و در ضرب و تقسیم و جمع و تفریق صفر نیز به عنوان یک عدد خودنمایی می کرد و تمام اعمال ریاضی مانند اعداد دیگر بر روی صفر نیز انجام می شد اما امروزه تقسیم عدد بر صفر بی معنی است زیرا در علم حساب، تقسیم کردن بر صفر می تواند به عنوان ضرب کردن در صفر نیز تفسیر شود. عبارت 3/0=X معادل عبارت 0*X=3 است. قطعا هیچ عددی را نمی توان به جای X قرار داد تا معادله فوق را به جواب برساند.

شرایط مشابهی برای حالت تقسیم صفر بر صفر وجود دارد. 0/0=X را می توان به صورت 0*X=0 نیز نوشت. همانطور که می دانید در این معادله هر عددی را می توان به جای X قرار داد. بنابراین این معادله خیلی کاربردی نیست.شرایطی وجود دارد که در آن ها تقسیم عدد بر صفر واقعا جواب می دهد و در واقع عاملی ضروری برای حل یک مساله است. این نظریه نیوتن در زمان بنیان نهادن حساب دیفرانسیل و انتگرال بود.

به عنوان نمونه فرض کنید که یک نمودار منحنی دارید و می خواهید شیب منحنی را در زیر یک نقطه خاص از آن بدست بیاورید. برای این کار باید شیب خط مماس بر منحنی را در آن نقطه محاسبه کنید. در اکثر موارد محاسبه شیب در صورتی که فقط بخواهید از قوانین جبر استفاده کنید غیرممکن است.

عجایب خاص عدد صفر

ولی ترفندی وجود دارد که با استفاده از حساب دیفرانسیل و انتگرال و نیز جادوی تقسیم عدد بر صفر می توان این کار را انجام داد. به جای بدست آوردن شیب خط مماس، شیب خطی را محاسبه کنید که در دونقطه منحنی را لمس کند. حال اگر این دو نقطه را به یکدیگر نزدیک و نزدیک تر کنید، به خطی که مد نظر شماست بسیار نزدیک خواهید شد.

اگر این دو نقطه را تا حد امکان به هم نزدیک کنید، طوری که تقریبا روی هم قرار گرفته و یک نقطه به نظر برسند، در این حالت به همان خط مماس دست یافته اید و می توانید شیب را محاسبه کنید. در این حالت شما صفر را بر خودش تقسیم کرده اید و جواب هم گرفته اید.

ترفند تقسیم عدد بر صفر عاملی اساسی در ایجاد برخی چالش های دیگر است. مشکل اولیه در تقسیم صفر بر خودش این است که هر عددی می تواند پاسخ این معادله باشد. بنابراین معرفی عوامل محدود کننده ای که بتوانند پاسخ های ممکن را کاهش دهند یکی از همین چالش هاست.

هنگامی که برای اولین بار بتوانید عددی را بر صفر تقسیم کنید، دنیای جدیدی از ریاضیات در مقابل دیدگان شما باز خواهد شد. بازی با صفر ها و بی نهایت ها و همه نوع معادله های غیر ممکن برای شما عادی می شود. تقسیم عدد بر صفر را فرابگیرید تا دریابید که درک شما از ریاضی دیگر هرگز مانند گذشته نخواهد بود.

بازدیدها: 14

تماس با ما

جهت ثبت پیشنهاد و یا انتقاد با شماره 09164719853 در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *